Gleđ je najtvrđi spoljašnji sloj zuba. Samo sa zdravom gleđi zubi mogu da obavljaju svoju najvažniju funkciju, mlevenje hrane, bez bolova i problema.
Gleđ je najtvrđi spoljašnji sloj zuba. Samo sa zdravom gleđi zubi mogu da obavljaju svoju najvažniju funkciju, mlevenje hrane, bez bolova i problema.
Kada se gleđ ili tvrda materija zuba izgubi usled kontakta sa jakim kiselinama, to se naziva erozija zuba.
Uzrok dentalne erozije je direktan kontakt zuba sa kiselinama, kao što je voda:
Međutim, učestalost konzumiranja i vreme provedeno u ustima takođe su odlučujući faktori.
PAŽNJA: sledstveno tome, čak i uz dobru oralnu higijenu i zdravu ishranu, moguć je razvoj erozije, jer – za razliku od karijesa – bakterije zubnog plaka u ovom slučaju NE učestvuju!
Naročito kada živite u sportskom i zdravstvenom smislu, zubna gleđ se može izgubiti čestim i/ili dugim kontaktom sa kiselinama. Erozije se često javljaju kod ljudi sa dobrom oralnom higijenom.
Hrana i pića sa pH ispod 4,5 imaju potencijal da napadaju zubnu gleđ.
Međutim, učestalost konzumiranja i trajanje boravka u ustima uvek su odlučujući.
Između ostalog, ove namirnice čestom upotrebom mogu oštetiti zubnu gleđ:
Ove namirnice izazivaju z. B. Nema erozije:
Eroziju zuba teško možete prepoznati u početnoj fazi. Međutim, prvi znaci mogu se javiti ubrzo nakon konzumiranja kisele hrane. Zbog toga je važno da se konsultujete sa stomatologom o stanju zubne gleđi! Ako je zubna gleđi izgubljen u poodmakloj fazi, stomatolog će ga prepoznati po sledećim karakteristikama:
Jednom izgubljena zubna gleđ ne može se obnoviti, jer erozija rastvara površinski sloj zubne gleđi. Ovaj proces se ne može obrnuti i stoga se ne može naknadno izgraditi nova zubna gleđ. Zbog toga je važno ojačati postojeću zubnu gleđ i zaštititi od daljeg gubitka.
Proizvodi za oralnu higijenu sa fluoridima i metalnim solima kao što je B. kalaj hlorid su u mnogim naučnim studijama uspeli da pokažu da mogu značajno usporiti gubitak zubne gleđi.
*Jaeggi T, Lussi A: prevalencija, incidencija i distribucija erozije. U: Lussi A (ur.): Dentalna erozija: od dijagnoze do terapije. Bazel: Karger, (2006), 44-65.