Za čitanje ovog članka je potrebno 2,5 minuta
Osetljivost dentina - tkiva od kojeg su naši zubi napravljeni - je normalan, odbrambeni odgovor zuba na različite spoljašnje stimuluse. Naši zubi mogu reagovati na termalne stimuluse (obično hladno, ponekad i toplo), mehaničke (npr. kada dodirujemo zub tokom stomatološkog pregleda) ili dehidraciju, tj. kada sušimo zub strujom vazduha ili vatom. Ali zašto neki od nas mogu jesti hladan sladoled ili piti vruć čaj bez bola u zubu, dok drugi osećaju jaku preosetljivost na različite stimuluse?
Šta je osetljivost zuba?
Osetljivost zuba je kratak, oštar bol kao odgovor na bezopasne faktore koji utiču na izloženi dentin, unutrašnje tkivo zuba. Češće se naziva preosetljivost zuba.
U normalnim, fiziološkim uslovima, dentin - okružen u kruničnom delu gleđi i u korenskom delu cementom - nije osetljiv i ne reaguje na spoljašnje stimuluse. Međutim, kada je dentin izložen, zub počinje da reaguje bolom na različite stimuluse i problem sa preosetljivošću zuba počinje.
Ovo se dešava u različitim situacijama, npr. nakon povrede ili traume, kada je zub polomljen i njegovo unutrašnje tkivo je izloženo, ili u slučaju patološkog, prekomernog trošenja zuba kod pacijenata sa bruksizmom ili kada se zubi peru nepravilnom tehnikom, koristeći previše sile i četkice sa tvrdim vlaknima. Osetljivost zuba može se javiti i kod pacijenata sa povlačenjem desni, kada je vrat ili koren zuba izložen.
Koji su simptomi osetljivih zuba?
Simptomi osetljivih zuba značajno variraju čak i kod jednog pacijenta, što je uzrokovano razlikama u anatomskoj strukturi različitih grupa zuba. Jedan zub može biti osetljiv samo na hladno, dok drugi može biti osetljiv i na toplo i na hladno. Jači bol se takođe primećuje kod više oštećenih zuba, npr. zbog dugotrajne upotrebe nepravilne tehnike pranja zuba, četkice sa previše tvrdim vlaknima ili previše abrazivne paste za zube.
Bol povezan sa preosetljivošću obično je dobro lokalizovan, javlja se iznenada i traje dok je stimulus prisutan (npr. hladna ili topla pića i hrana, kisela hrana, kao i neki mehanički stimulusi - pranje zuba, sondiranje tokom stomatološkog pregleda ili profesionalne higijenske procedure u stomatološkoj ordinaciji). Većina zuba je osetljiva na više od jednog stimulusa, a ne svi zubi sa izloženim dentinom reaguju na isti stimulus.
Šta uzrokuje osetljivost zuba na hladno ili toplo?
Izloženost dentina se dešava kada je gleđ delimično ili potpuno izgubljena. Trošenje gleđi primećuje se kod pacijenata koji pate od bruksizma, koji stežu ili škrguću zubima, između ostalog. Nepravilne tehnike pranja zuba takođe doprinose abraziji gleđi - spoljašnjeg, zaštitnog tkiva zuba. Kada su zubi pogođeni hemijskim agensima (kao što su kiseli ili gazirani napici ili kisela hrana) i to se ponavlja redovno, zubno tkivo se postepeno gubi kao rezultat erozije.
Svi ovi procesi uzrokuju postepeni gubitak gleđi i izloženost dentina, što dovodi do pojave simptoma osetljivosti zuba. Preosetljivost se može javiti i nakon različitih stomatoloških ili higijenskih procedura, kao i nakon beljenja vitalnih zuba.
Kako lečiti osetljivost zuba na toplo ili hladno?
Prvi korak u eliminisanju osetljivosti zuba treba da bude pronalaženje uzroka gubitka gleđi i sprečavanje daljeg gubitka zubnog tkiva.
Da bi se pomoglo u lečenju osetljivosti zuba, pacijent treba da:
- koristi meku četkicu,
- ispravi tehniku pranja zuba kako bi se sprečila abrazija gleđi i povlačenje desni,
- eliminiše kiselu hranu kako bi se sprečila erozija,
- izbegava pranje zuba odmah nakon konzumiranja kiselih napitaka i hrane.
Kućno lečenje osetljivosti zuba takođe uključuje uvođenje u svakodnevnu higijenu paste za zube za osetljivost zuba koja sadrži aminofluorid u svom sastavu. Ona formira zaštitni sloj oko izloženih vratova zuba, čime se smanjuje osetljivost zuba. Međutim, prilikom lečenja osetljivosti zuba, pacijenti treba da budu pod stalnom negom stomatologa i dentalnog higijeničara.
Reference:
- Zbigniew Jańczuk, Urszula Kaczmarek, Mariusz Lipski, Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018
- Iwona M. Tomaszewska, Nadwrażliwość zębów, mp.pl (https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/107700,nadwrazliwosc-zebow)
- https://www.dentalhealth.org/sensitive-teeth